نگارش قابل حمل (پرتابل) تقویم خورشیدی آماده دانلود است. این نگارش تفاوتهای جزئی با نگارش معمولی برنامه دارد که آن را مناسب برای اجرا در ویندوزها و محیطهای کاربری مختلف می‎کند.

نگارش قابل حمل (پرتابل Portable) چیست؟

در نگارش معمولی برنامه، تنظیمات و برخی از اطلاعات وارد شده مانند وظایف و یادداشتها برای هر کاربر ویندوز به طور جداگانه ذخیره می‎شود. در این صورت با اجرای برنامه در سایر ویندوزها و حسابهای کاربری، اطلاعات ذخیره شده در حساب کاربری قبلی قابل مشاهده نیست.

در نگارش قابل حمل تقویم خورشیدی، تمام تنظیمات و اطلاعات وارد شده در برنامه همراه با آن ذخیره می‎شوند. بنابراین می‎توانید برنامه را روی یک فلش ذخیره کنید و در سیستم‎های مختلف با حسابهای کاربری متفاوت اجرا نمایید، و به این صورت اطلاعات و تنظیمات را همراه با برنامه حمل کنید.

برای استفاده از برنامه کافی است آن را دانلود کنید، از حالت فشرده خارج کرده و اجرا نمایید. نگارش پرتابل نیازی به نصب ندارد.

 

برای استفاده از نگارش پرتابل این نکات را در نظر داشته باشید:

  • پس از خارج کردن فایل از حالت فشرده فولدری با حجم تقریبی ۳ مگا بایت ایجاد می‎شود. از آنجایی که تمام اطلاعات وارد شده به برنامه در همین فولدر و زیر فولدر data_ ذخیره می‎شوند، حجم این فولدر مدتی پس از کار با برنامه افزایش می‎یابد. به خصوص هنگام استفاده از قابلیت کاغذدیواری، فایل کاغذدیواری ایجاد شده ممکن است حجمی حدود ۴ یا ۵ مگابایت داشته باشد.
  • از آنجایی که اطلاعات برنامه یکپارچه شده و در یک فولدر قرار دارند بنابراین شما فقط می‎توانید از فولدر Sound موجود در مسیر برنامه فایل‎های صوتی برای اذان، دعا و هشدار انتخاب کنید. بنابراین برای استفاده از فایل صوتی انتخابی خود آن را در فولدر Sound همراه با برنامه ذخیره کنید.
  • در مورد انتخاب عکس برای تصویر کاغذدیواری، ابتدا روی دکمه «افزودن عکسهای کاغذدیواری» کلیک کنید و در فولدر باز شده عکس‎های خود را در فولدرهای مختلف دسته‎بندی کنید. سپس روی دکمه «بررسی» کلیک کنید تا عکس‎های کاغذدیواری وارد لیست شوند. فقط عکس‎هایی که در فولدر فوق اضافه شده‎اند در لیست نمایش داده می‎شوند. این عکس‎ها همچنین برای نمایش در محافظ صفحه نمایش بکار می‎روند.